Co kvete v lednu za pokojové rostliny?

Zima je dlouhá a pokud člověk není náruživým lyžařem, tak se klepe u okna a vyhlíží první paprsky, aby mohl vyjít alespoň na balkón a dát si v klidu kávu....

Zahrádkáři, balkonáři i pokojovkáři by však kromě kávy rádi viděli i něco kvetoucího. Tak právě pro Vás máme tip s čím začít, aby "to" kvetlo třeba už v lednu.

Amarylis patří do pokojových rostlin a právě v předjaří na pokojovém okně je velkým středem pozornosti, pro svoje velké květy ale i proto, že kvete když je právě dost hluboká zima. Již od ledna se rozvíjí, na vysokém květním stvolu, mnoho krásných bílých, červených, nebo různě pruhovaných květů. Pokud nepatříte mezi milovníky Amarylis, vězte, že stačí jednou zkusit a ze stejné cibule si každoročně vypěstujete předčasné jaro každý rok. Bude Vás prostě tato pokojová rostlina bavit. Samozřejmě ani amarylka nemá věčný život a je potřeba se o ní náležitě starat, není to však nic složitého a dokáže to s námi opravdu každý.

Návod:

Cibulky Amarylisu vysazujte klidně již v listopadu, nebo v prosinci, můžete ovšem vysazovat až v únoru nebo březnu. Doporučujeme Vám cibule sázet po 14 dnech, aby Vaše okno bylo neustále nově vykveteno.... :-) 

1. připravte si květináč, jaký najdete- nejmenší však v průměru 12 cm- pokud bude starší nevadí, dá se ozdobit (v dalších článcích Vám napíšeme techniky zdobení) nebo dokoupit obal u nás na http://www.epokojoverostliny.cz/kvetinace 

č.1

2. na dno květináče poklaďte jakoukoli drenáž- trochu větších kamínků, nebo větší střepy z jiného květináče

3. posypte zeminou, aby nebyly vidět střepy nebo kamínky a položte cibuli Amarylisu

č.2

4. dosypávejte zeminu a zároveň povytahujte cibuli až kousek pod okraj květináče, ale tak, aby cibule byla 2/3 nad zeminu! Zabráníte tím onemocnění houbového charakteru- červené spály! 

5. mírně uhutněte zeminu 

č.3

6. zasazenou cibuli v květináči odneste na teplé (pokojová teplota) a slunné místo, nejlépe na okno, ale nesmí od okna být příliš chlad (děravá okna fakt vadí a přímé teplo od topení také není ideální)

7. zálivku postupně zvyšujte dle růstu květiny a 1x týdně lehce! přihnojujte- hnojivo s fosforem...

8. po odkvětu zalévejte i přihnojujte s klesající tendencí a to až do cca konce srpna, tím zaručíte silnou cibuli pro další období, samozřejmě stvol s odkvetlými květy ustřihněte, ne však listy!

9. od září do prosince uložte cibuli (vytáhněte z květináče ze zeminy) do chladnějších prostor- ideálně sklep s 10 st.C, nebo nevytápěná místnost, chodba, hlavně musí být v suchu! 

10. v prosinci začíná nový životní cyklus, takže můžete pokračovat od bodu č.1 a již vynechte začátek článku o náruživých lyžařích a pochtívajících zahrádkářích :-) 

Ať Vám krásně kvete!

Vaše epokojoverostliny.cz

 

  

 

Přihlášení

Nemůžete vyplnit toto pole
 

Dotazník

Jak se Vám líbí náš e-shop?
Počet hlasů: 32

Co kvete v lednu?

23.2.2015
Co kvete v lednu za pokojové rostliny?

Zima je dlouhá a pokud člověk není náruživým lyžařem, tak se klepe u okna a vyhlíží první paprsky, aby mohl vyjít alespoň na balkón a dát si v klidu kávu.... Zahrádkáři, balkonáři i pokojovkáři by vš...

více